Kerncijfers msz

  • Kosten van medisch specialistische zorg stijgen in 2019 ongeveer net zo hard in vergelijking met 2018 als in het jaar daarvoor.
  • De uitgaven aan dure geneesmiddelen zijn tussen 2018 en 2019 met 5,4% toegenomen en omvatten nu 9,3% van de totale kosten van de msz
  • In het cluster nieuwvormingen (kanker en goedaardige tumoren) stijgen de kosten met 344,5 miljoen euro het hardst in de periode 2017-2019.
  • Het aantal unieke zorggebruikers nam toe met 79,1 duizend.
  • De toename in het aantal unieke zorggebruikers tussen 2018 en 2019 is het grootst bij het cluster nieuwvormingen (40,5 duizend patiënten). De tweede grootste toename is bij het cluster zenuwstelsel (26,7 duizend patiënten).

We publiceren de gemiddelde wachttijden in de medisch-specialistische zorg op de website van Volksgezondheid en zorg.  

Totale kosten msz

Totale kosten msz In miljoenen euro's
Uitkomst2016201720182019
Totale kosten msz23.07723.24724.21525.220

*Er is geen rekening gehouden met omzetplafonds of aanneemsommen

Bron: Vektis Brontabel als csv (77 bytes)

Groei totale kosten

Groei totale kosten In percentage
2016201720182019
Groei totale kosten2,75%0,74%4,16%4,15%
Bron: Vektis Brontabel als csv (67 bytes)

Kosten dure geneesmiddelen

Kosten dure geneesmiddelen In miljoenen euro's
2016201720182019
Totale uitgaven msz (mln. €)23077232472421525220
Totale uitgaven dure geneesmiddelen (mln. €)1884204622272355
Bron: Vektis Brontabel als csv (147 bytes)

Stijging en aandeel dure geneesmiddelen

Stijging en aandeel dure geneesmiddelen
2016201720182019
Stijging kosten dure geneesmiddelen per jaar (%)68,68,85,7
Aandeel dure geneesmiddelen in totale uitgaven msz (%)8,28,89,29,3
Brontabel als csv (158 bytes)

Aandeel doelgroepenclusters in kosten

Aandeel doelgroepenclusters in kosten
Doelgroepencluster2016201720182019
Ademhalingswegen6,2%6,1%6,0%5,9%
Bewegingsapparaat11,4%11,2%11,0%10,9%
Hartvaatstelsel17,9%17,9%17,7%17,8%
Kinderwens e.a.6,0%5,9%5,7%5,7%
Letsel7,9%7,8%7,8%7,8%
Nieuwvormingen18,4%18,7%18,9%19,2%
Spijsverteringsstelsel6,7%6,7%6,8%6,7%
Urogenitaal systeem6,4%6,4%6,5%6,4%
Zenuwstelsel en zintuigen8,8%9,1%9,2%9,2%
Overig10,1%10,2%10,4%10,4%

*De kosten zijn gebaseerd op zorgproducten, overige zorgproducten en dure geneesmiddelen vallen buiten beschouwing’

**De groep ‘overig’ bevat een reeks aan kleinere doelgroepenclusters zoals ‘infectieziekten’ of ‘huid en subcutis’ die hier voor de leesbaarheid samen zijn gevoegd.

Bron: Vektis Brontabel als csv (431 bytes)

Toename doelgroepenclusters in kosten

Toename doelgroepenclusters in kosten In miljoenen euro's
Doelgroepencluster2017-2019 (mln. €)
Ademhalingswegen46,7
Bewegingsapparaat85,2
Hartvaatstelsel202,2
Kinderwens e.a.40,2
Letsel90,4
Nieuwvormingen344,5
Spijsverteringsstelsel87,9
Urogenitaal systeem80,8
Zenuwstelsel en zintuigen147,8
Overig177,2

*De groep ‘overig’ bevat een reeks aan kleinere doelgroepenclusters zoals ‘infectieziekten’ of ‘huid en subcutis’ die hier voor de leesbaarheid samen zijn gevoegd.

Bron: Vektis Brontabel als csv (270 bytes)

Aantal unieke zorggebruikers per doelgroepencluster

Aantal unieke zorggebruikers per doelgroepencluster In duizendtallen
Doelgroepencluster2016201720182019
Ademhalingswegen881,6881,9885,0896,1
Bewegingsapparaat1357,41362,31373,21387,6
Hartvaatstelsel1355,31348,01347,81349,6
Kinderwens e.a.514,7498,4497,3504,5
Letsel795,4783,4786,5784,8
Nieuwvormingen1451,21470,21509,51550,0
Spijsverteringsstelsel705,3709,3728,1742,0
Urogenitaal systeem647,2655,3669,8678,9
Zenuwstelsel en zintuigen1911,81925,71956,01982,7
Overig1684,21692,31728,71751,0
Totaal aantal unieke zorggebruikers6936,76958,37046,57125,6
Bron: Vektis Brontabel als csv (540 bytes)

Aandeel dure geneesmiddelen in de kosten per patiëntgroep

Aandeel dure geneesmiddelen in de kosten per patiëntgroep In procenten
Hoofdgroep201720182019
Nieuwvormingen4,34,85,7
Zenuwstelsel en zintuigen0,70,81
Hartvaatstelsel000
Ademhalingswegen0,10,20,3
Spijsverteringsstelsel0,80,90,7
Urogenitaal systeem000,1
Kinderwens e.a.0,10,10,1
Bewegingsapparaat1,51,51,1
Letsel000
Overig11,11,2
Brontabel als csv (302 bytes)