De vraag naar acute zorg stijgt. Dit komt onder andere door de bevolkingsgroei, vergrijzing en een toename in de complexiteit van zorg. Er zijn meer chronisch zieken en patiënten met meerdere aandoeningen. Tegelijkertijd is er een tekort aan zorgpersoneel en dus schaarste in het aanbod van acute zorg. Het acute zorgaanbod moet anders worden georganiseerd. Regionale samenwerking is van belang om te voorkomen dat de acute zorg verder onder druk komt te staan.

Ontwikkelingen in de acute zorg

De toegankelijkheid en bereikbaarheid van acute zorg staat al enkele jaren onder druk. Dit kan leiden tot een verminderde kwaliteit van zorgkwaliteit, verslechtering van patiëntenuitkomsten en verhoogde werkdruk voor zorgprofessionals. Dit laatste kan weer leiden tot stress, verzuim en zelfs uitstroom. We zien dat de belangen in de acute zorg soms tegenstrijdig zijn. Om de nabijheid en beschikbaarheid van spoedeisende hulp overal te garanderen, is het van belang dat zoveel mogelijk spoedeisende hulp (SEH) locaties worden opengehouden. Tegelijkertijd is dit door het huidige zorgpersoneelstekort een grote uitdaging.

Regionale samenwerking is van belang om te voorkomen dat de acute zorg verder onder druk komt te staan. We willen voorkomen dat niet-acute zorg moet wijken voor acute zorg, waardoor wachtlijsten voor niet-acute zorg oplopen. Op basis van de regionale zorgvraag en zorgaanbod werken de tien ROAZ-regio’s aan een toekomstbestendig en passend aanbod van acute zorg in de regio.

"Regionale samenwerking is van belang om te voorkomen dat de acute zorg verder onder druk komt te staan."

Budgetbekostiging voor de acute zorg

In opdracht van het ministerie Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) hebben wij dit jaar een uitvoeringsadvies uitgebracht voor het invoeren van budgetbekostiging voor de SEH en acute verloskunde (deel 1 en deel 2). Bij budgetbekostiging spreken ziekenhuizen en zorgverzekeraars een vast budget af waardoor deze zorg beschikbaar blijft, ongeacht hoeveel zorg zij leveren. Wij geven onder andere advies voor de invoering van budgetbekostiging voor de SEH per 2027 en voor een groeipad richting de toekomst. Op dit moment werken we nog aan een uitvoeringsadvies voor budgetbekostiging voor de Intensieve Care (IC). Dit verwachten we eind 2025 op te leveren. Met budgetbekostiging wil het ministerie van VWS meer financiële zekerheid geven aan kleinere ziekenhuizen, samenwerken makkelijker maken in de acute zorgketen, marktwerking verminderen en de toegankelijk van acute zorg in de regio verbeteren.

Toekomstbestendige acute zorg

Om de toenemende zorgvraag te kunnen blijven beantwoorden moet het zorgaanbod anders worden georganiseerd. Daarom is het belangrijk dat de ROAZ-regio’s de transformatie naar een toekomstbestendig en passend aanbod van acute zorg doorzetten en dat zorg daar wordt georganiseerd waar de zorgvraag ligt. Datagedreven organisatie van zorg is daarbij belangrijk. Beter inzicht in data over de actueel beschikbare zorgcapaciteit dragen bij aan een soepele in-, door- en uitstroom van patiënten. Daarnaast is het belangrijk om het zorgaanbod te organiseren vanuit samenwerking binnen de gehele acute zorgketen.

Daarbij draagt de implementatie van zorgcoördinatie in elke regio bij aan de toegankelijkheid van zorg. Dit middel maakt het mogelijk om de juiste zorg op de juiste plek te bieden en te sturen op capaciteit in de regio. De beweging naar wendbaar werken en flexibele inzet van zorgprofessionals (‘mens volgt werk’) kan helpen om het werkplezier te verhogen, personeel te behouden en efficiënter in te zetten. Een passende bekostiging van acute zorg en zorgcoördinatie kunnen deze beweging stimuleren op een manier die aansluit bij de behoeften van het werkveld.

Terug naar de overzichtspagina