Kerncijfers mondzorg

  • De kosten van Zvw en aanvullend verzekerde mondzorg bedragen 2,6 miljard in 2019. Dit is een stijging van 3,1% ten opzichte van 2018. Het grootste deel van deze stijging wordt veroorzaakt door de toename van kosten van Zvw zorg.
  • De prestaties voor vullingen, preventieve mondzorg en consultatie en diagnostiek vormen de top 3 van kosten in de mondzorg.
  • Jaarlijks gaan er meer patiënten naar de tandarts. De meeste patiënten maken gebruik van de prestaties uit het hoofdstuk consultatie en diagnostiek. In 2019 ruim 9,3 miljoen van de 10,3 miljoen patiënten.
  • De cijfers gaan alleen over mondzorg in de Zvw en aanvullende verzekeringen. Zorg van patiënten die mondzorg niet bij hun verzekeraar hebben gedeclareerd zit niet in deze cijfers.

Totale kosten

Totale kosten In miljoenen euro's
201720182019
Totale kosten mondzorg (zvw en aanvullende verzekeringen)2505,62579,22658,3
Bron: Vektis Brontabel als csv (98 bytes)
Kosten mondzorg zvw In miljoenen euro's
201720182019
Kosten mondzorg, waarvan zvw739,6760850
Bron: Vektis Brontabel als csv (61 bytes)

Groei totale kosten mondzorg

Groei totale kosten mondzorg
20182019
groei in totale kosten mondzorg (in %)2,90%3,10%
Bron: Vektis Brontabel als csv (65 bytes)

Totale kosten orthodontische zorg

Totale kosten orthodontische zorg In miljoenen euro's
201720182019
A. Behandeling van patienten, niet vallend onder B en of C285,3298295,4
B. Behandeling van patienten met (een) in ernst met schisis vergelijkbare afwijking(en)11,712,613,1
C. Behandeling van patienten met een cheilo gnatho palatoschisis22,42,5
Bron: Vektis Brontabel als csv (273 bytes)

Totale kosten tandheelkundige zorg

Totale kosten tandheelkundige zorg In miljoenen euro's
201720182019
Consultatie en diagnostiek298,4308,3326,3
Maken en of beoordelen foto?s135,4136,3145,7
Preventieve mondzorg433,4468,2495,3
Verdoving4648,350,2
Verdoving door middel van een roesje0,20,20,2
Vullingen486,4492,4504,9
Wortelkanaalbehandelingen84,48382,5
Kronen en bruggen146,9142,6138,9
Behandelingen kauwstelsel14,415,116
Chirurgische ingrepen (inclusief verdoving)48,64951,3
Kunstgebitten180,8180,1182,2
Tandvleesbehandelingen124,2132,1141,9
Implantaten157,8162,8163,3
Abonnementen, uurtarieven en informatieverstrekking49,847,848,5
Bron: Vektis Brontabel als csv (604 bytes)

Aantal patiënten mondzorg

Aantal patiënten mondzorg
201720182019
Aantal patienten10253,310294,410307,7
Brontabel als csv (59 bytes)

Aantal patiënten orthodontische zorg

Aantal patiënten orthodontische zorg
201720182019
A. Behandeling van patienten, niet vallend onder B en of C1268,91283,31236,4
B. Behandeling van patienten met (een) in ernst met schisis vergelijkbare afwijking(en)27,529,629,3
C. Behandeling van patienten met een cheilo- gnatho- palatoschisis6,37,37
Brontabel als csv (280 bytes)

Aantal patiënten tandheelkundige zorg

Aantal patiënten tandheelkundige zorg (x duizend)
201720182019
Consultatie en diagnostiek9285,79303,59322,1
Maken en of beoordelen foto?s3970,93911,63988,7
Preventieve mondzorg7103,17186,87285
Verdoving1964,31928,31896,4
Verdoving door middel van een roesje1,821,5
Vullingen4240,94210,14098,8
Wortelkanaalbehandelingen542,3526,9508,7
Kronen en bruggen520510,3493,5
Behandelingen kauwstelsel109,2106104,7
Chirurgische ingrepen (inclusief verdoving)715,1700,5696,9
Kunstgebitten531,3520,8504,2
Tandvleesbehandelingen783,8801,5817,7
Implantaten144,9150,5154,1
Abonnementen, uurtarieven en informatieverstrekking0,40,10,1

* unieke patiënten kunnen gedurende het jaar in meerdere hoofdstukken voorkomen

Bron: Vektis Brontabel als csv (628 bytes)