Kerncijfers mondzorg

  • De uitgaven aan Zvw en aanvullend verzekerde mondzorg bedragen bijna 2,4 miljard in 2020. Dit is een daling van 9,3% ten opzichte van 2019.
  • Het aantal patiënten dat naar de tandarts of orthodontist ging in 2020 is lager dan in 2019. Dit wordt mogelijk veroorzaakt door de coronapandemie.
  • De kosten als gevolg van Covid-19 bedragen voor de mondzorg in het jaar 2020 12,4 miljoen euro en voor de orthodontie 1,6 miljoen euro. 
  • De cijfers gaan alleen over mondzorg in de Zvw en aanvullende verzekeringen. Zorg van patiënten die mondzorg niet bij hun verzekeraar hebben gedeclareerd zit niet in deze cijfers.

Totale kosten

Totale kosten In miljoenen euro's
2017201820192020
Totale kosten mondzorg (zvw en aanvullende verzekeringen)2503,32567,32627,72384,3
Bron: Vektis Brontabel als csv (110 bytes)
Kosten mondzorg zvw In miljoenen euro's
2017201820192020
Kosten mondzorg, waarvan zvw738,9756,5799,2716,6
Bron: Vektis Brontabel als csv (76 bytes)

Groei totale kosten mondzorg

Groei totale kosten mondzorg
201820192020
groei in totale kosten mondzorg (in %)2,6%2,4%-9,3%
Bron: Vektis Brontabel als csv (74 bytes)

Totale kosten orthodontische zorg

Totale kosten orthodontische zorg In miljoenen euro's
2017201820192020
A. Behandeling van patienten, niet vallend onder B en of C285296,6291259,7
B. Behandeling van patienten met (een) in ernst met schisis vergelijkbare afwijking(en)11,712,613,211,4
C. Behandeling van patienten met een cheilo gnatho palatoschisis22,42,62,3
Bron: Vektis Brontabel als csv (291 bytes)

Totale kosten tandheelkundige zorg

Totale kosten tandheelkundige zorg In miljoenen euro's
2017201820192020
Consultatie en diagnostiek298306,8321,8283,6
Maken en of beoordelen foto's133134,6142,9136,5
Preventieve mondzorg432,9466488,4453,3
Verdoving45,94849,545,2
Verdoving door middel van een roesje0,20,20,20,1
Vullingen483,3487,3495,3440,3
Wortelkanaalbehandelingen84,382,681,476,9
Kronen en bruggen138138,5134,2118,4
Behandelingen kauwstelsel13,814,915,614,3
Chirurgische ingrepen (inclusief verdoving)48,648,750,648,2
Kunstgebitten163,1177,6178,3149,2
Tandvleesbehandelingen123,7131139,6127,4
Implantaten140,1145,4149,9142,7
Bron: Vektis Brontabel als csv (609 bytes)

Aantal patiënten mondzorg

Aantal patiënten mondzorg (x duizend)
2017201820192020
Aantal patiënten10253,310294,410335,29635,1
Bron: Vektis Brontabel als csv (72 bytes)

Aantal patiënten orthodontische zorg

Aantal patiënten orthodontische zorg (x duizend)
2017201820192020
A. Behandeling van patienten, niet vallend onder B en of C665.454669.897650.420594.805
B. Behandeling van patienten met (een) in ernst met schisis vergelijkbare afwijking(en)14.85715.73515.94614.809
C. Behandeling van patienten met een cheilo gnatho palatoschisis3.6594.1214.1733.794
Bron: Vektis Brontabel als csv (321 bytes)

Aantal patiënten tandheelkundige zorg

Aantal patiënten tandheelkundige zorg (x duizend)
2017201820192020
Consultatie en diagnostiek9285,79303,59349,48553,3
Maken en of beoordelen foto's3968,43910,34004,63738,3
Preventieve mondzorg7103,17186,87306,66670,3
Verdoving1964,21928,31903,91700,1
Verdoving door middel van een roesje1,821,51,2
Vullingen4226,44195,74100,13641,4
Wortelkanaalbehandelingen542,3526,9511471,1
Kronen en bruggen520510,3496,7443,3
Behandelingen kauwstelsel109106105,592
Chirurgische ingrepen (inclusief verdoving)715,1700,5699,7649,4
Kunstgebitten530,4520,6506,3449
Tandvleesbehandelingen782799818,6772,7
Implantaten144,6150,2154,9144,2

* unieke patiënten kunnen gedurende het jaar in meerdere hoofdstukken voorkomen

Bron: Vektis Brontabel als csv (638 bytes)