Kerncijfers langdurige zorg

  • De kosten voor zorg in natura stijgen in 2019 naar 20 miljard euro. Dat is een stijging van 7,3% ten opzichte van 2018.
  • De uitgaven aan pgb’s groeien in diezelfde periode met 241 miljoen. Dat is een toename van 11%.
  • De grootste absolute kostenstijging is zichtbaar bij verpleging en verzorging. De uitgaven nemen toe met 666 miljoen tussen 2018 en 2019.
  • De kosten voor gehandicaptenzorg stijgen met 614 miljoen euro naar 9 miljard euro.
  • Het aantal indicaties is op 1 januari 2020 ten opzichte van 1 januari 2019 met 3,4% gestegen.
  • In de monitor gehandicaptenzorg staat meer achtergrond over de ontwikkelingen in de gehandicaptenzorg.

De cijfers zijn afkomstig uit het augustusadvies tenzij anders vermeld.

Totale kosten van zorg in natura

Totale kosten van zorg in natura Kosten in miljoenen euro's
20182019
Zorg in natura1873620103
Bron: vektis Brontabel als csv (40 bytes)
Kwaliteitsbudget verpleeghuizen Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kwaliteitsbudget verpleeghuizen595
Brontabel als csv (50 bytes)
Transitiemiddelen verpleeghuizen Kosten in miljoenen euro's
20182019
Transitiemiddelen verpleeghuizen3268
Brontabel als csv (52 bytes)
Totale kosten persoonsgebonden budget
20182019
Persoonsgebonden budget21782419
Kosten in miljoenen euro's Brontabel als csv (47 bytes)

Realisatie budgettair kader per sector

Realisatie budgettair kader per sector Kosten in miljoenen euro's
20182019
Verpleging en verzorging1046511132
Gehandicaptenzorg69937477
Langdurige ggz471485
Overige sectoren8071011
Persoonsgebonden budget
Verpleging en verzorging464548
Gehandicaptenzorg17111864
Langdurige ggz00
Overige sectoren37
Brontabel als csv (262 bytes)

Totale kosten langdurige ggz

Totale kosten langdurige ggz Kosten in miljoenen euro's
20182019
Totale kosten langdurige ggz471485
Kosten zzp471485
Kosten pgb00
Bron: Vektis Brontabel als csv (86 bytes)
Kosten zzp langdurige ggz Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten zzp471485
Brontabel als csv (32 bytes)
Kosten pgb langdurige ggz Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten pgb00
Brontabel als csv (28 bytes)

Kosten gehandicaptenzorg (ghz) wlz

Kosten gehandicaptenzorg (ghz) wlz Kosten in miljoenen euro's
20182019
Totale kosten gehandicaptenzorg84659079
Kosten volledig pakket thuis192200
Kosten modulair pakket thuis335370
Kosten zzp63826798
Kosten overige leveringsvormen84109
Kosten pgb17111864
Bron: Vektis Brontabel als csv (214 bytes)
Kosten volledig pakket thuis gehandicaptenzorg (ghz) Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten volledig pakket thuis192200
Brontabel als csv (50 bytes)
Kosten modulair pakket thuis gehandicaptenzorg (ghz) Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten modulair pakket thuis335370
Brontabel als csv (50 bytes)
Kosten zzp gehandicaptenzorg (ghz) Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten zzp63826798
Brontabel als csv (34 bytes)
Kosten overige leveringsvormen gehandicaptenzorg (ghz) Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten overige leveringsvormen84109
Brontabel als csv (51 bytes)
Kosten pgb gehandicaptenzorg (ghz) Kosten in miljoenen euro's
20182019
Kosten pgb17111864
Brontabel als csv (34 bytes)

Kosten verpleging en verzorging per onderdeel

Kosten verpleging en verzorging per onderdeel
20182019
Totale kosten verpleging en verzorging1086511603
Kosten volledig pakket thuis450542
Kosten modulair pakket thuis93108
Kosten zzp992310481
Kosten pgb464548

Om de bedragen van zorg in natura en pgb op te tellen is het PGB-bedrag vermenigvuldigd met 0,86 (bruteringsfactor).

Brontabel als csv (182 bytes)

Uitstaande indicaties wlz

Uitstaande indicaties wlz
01-jan-1801-jan-19
Verpleging en verzorging156.080162.025
Verstandelijk gehandicapt107.210109.590
Licht verstandelijk gehandicapt2.2852.320
Lichamelijk gehandicapt16.29516.020
Zintuigelijk gehandicapt3.3103.295
Ggz- behandeling en verblijf5.1705.165

De uitstaande indicaties van partnerverblijf zijn niet apart weergegeven in de tabel maar wel meegenomen in het totaal.

Bron: CIZ Brontabel als csv (271 bytes)

Kosten overige sectoren

Kosten overige sectoren Kosten in miljoenen euro's
20182019
Totale kosten overige sectoren8101.016
Kosten volledig pakket thuis00
Kosten modulair pakket thuis506625
Kosten zzp3131
Kosten overige leveringsvormen270355
Kosten pgb37
Brontabel als csv (200 bytes)