Voor de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) is bruikbare informatie onmisbaar voor mensen om een weloverwogen keuze te maken voor een zorgverzekering. Een goede en passende zorgverzekering is belangrijk omdat het onverwachte hoge zorgkosten voorkomt en ervoor zorgt dat je niet te veel betaalt voor zorg die je niet gebruikt. Daarom liet de NZa onderzoeken hoe consumenten de informatie ervaren die zorgverzekeraars op hun website hebben staan. De aangeboden informatie wordt overwegend als bruikbaar ervaren, vooral informatie over het eigen risico vinden consumenten zeer duidelijk. Al laten de onderzoeksresultaten ook zien dat er voor alle websites van zorgverzekeraars nog kansen zijn om te verbeteren. Zorgverzekeraars hebben hiervoor van ons individueel een terugkoppeling gekregen.

Beeld: © ISK

Algemene bevindingen uit het onderzoek

De websites van zorgverzekeraars zijn onderzocht op de informatie over vier onderwerpen: het eigen risico, (niet) gecontracteerde zorg, op elkaar lijkende polissen en de zorgplicht van zorgverzekeraars. Consumenten kwamen moeilijke woorden tegen die niet altijd worden uitgelegd. De teksten zijn vaak lang en de informatie staat soms verspreid op verschillende pagina's. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat informatie niet altijd goed te vinden is. Dit komt omdat de zoekfunctie op de site niet goed werkt, omdat er verschillende termen door elkaar worden gebruikt of omdat consumenten andere woorden gebruiken.

Goede informatie voor een weloverwogen keuze

Directeur Toezicht Anouk Mateijsen: ‘Vanuit onze taak zijn we kritisch op goede informatieverstrekking voor de consument. Waar mogelijk zullen we met zorgverzekeraars meekijken en meedenken om de informatie te verbeteren. Informatie moet bruikbaar zijn en aansluiten bij de informatiebehoefte en vaardigheden van consumenten. Zo stellen we alle inwoners van Nederland in staat om een weloverwogen keuze te maken voor een passende polis en passende zorg.’

Vervolg onderzoek

De uitkomsten van dit onderzoek zijn een eerste inzicht. We hebben zorgverzekeraars gevraagd de aanbevelingen uit het rapport te gebruiken bij het verbeteren van hun informatie aan consumenten. Daarnaast gebruiken we de uitkomsten om ons eigen beleid en toezicht te verbeteren. Uit het onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat consumenten de informatie over op elkaar lijkende polissen niet gebruiken en hier ook niet naar zoeken. Op dit moment zijn zorgverzekeraars verplicht zo'n overzicht op hun site te plaatsen. De NZa gaat kritisch kijken of deze verplichting nog toegevoegde waarde heeft. Dit onderzoek zullen we herhalen om de ontwikkeling van bruikbare informatie te blijven volgen.