Uit onderzoek van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) blijkt dat zorgverzekeraars gedeeltelijk tot grotendeels voldoen aan hun zorgplicht voor de ketenaanpak zorg en ondersteuning voor kinderen met overgewicht en obesitas. Tegelijkertijd zijn er verdere inspanningen en versnelling nodig om deze belangrijke vorm van zorg goed te organiseren. De NZa heeft de zorgverzekeraars individueel laten weten wat er goed gaat en wat zij kunnen verbeteren. We verwachten dat zij dit oppakken en goede voorbeelden met elkaar delen.

Beeld: © ISK / ISK
Ketenaanpak nog niet overal beschikbaar
De NZa geeft in een brief aan Zorgverzekeraars Nederland een algemene terugkoppeling van het onderzoek. Vanuit de zorgplicht van zorgverzekeraars verwachten wij dat zij de zorg voor hun verzekerden goed organiseren. We constateren dat alle zorgverzekeraars zich inzetten om deze ketenaanpak voor kinderen verder te ontwikkelen en uit te breiden. Daarbij zien we echter ook dat de ketenaanpak nu nog niet in alle regio’s beschikbaar en bekend is en dat het huidige aanbod nog niet voldoende is.
De ketenaanpak zorg en ondersteuning voor kinderen met overgewicht en obesitas omvat hulp van een centrale zorgverlener en de gecombineerde leefstijlinterventie voor kinderen (kinder-GLI). De centrale zorgverlener begeleidt het kind en gezin zodat zij het kinder-GLI programma goed kunnen doorlopen. Bij dit programma helpt een team bestaande uit een leefstijlcoach, een diëtist, een psycholoog en een fysiotherapeut bij het ontwikkelen van een gezonde en actieve leefstijl. Sinds 2024 valt deze zorg onder voorwaarden onder de basisverzekering en zijn er prestaties vastgesteld waarmee de zorg gedeclareerd kan worden.
Regierol zorgverzekeraars
De NZa verwacht dat zorgverzekeraars op korte termijn verdere stappen zetten naar een beter en breder aanbod. Dit is in lijn met het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord waarin afspraken zijn gemaakt over meer inzet op preventie en een gezonde leefstijl. Dit kan bijdragen aan verbetering van kwaliteit van leven en is ondersteunend aan het verminderen van de druk op de zorg. Voor een succesvolle ketenaanpak is het nodig dat zorgverzekeraars, gemeenten, GGD's en zorgaanbieders goed afstemmen en samenwerken om te komen tot een dekkend en goed werkend aanbod in elke regio.
Belang van preventie
De ketenaanpak voor kinderen met overgewicht en obesitas draagt bij aan een gezonder Nederland. De NZa vindt het belangrijk dat deze zorg over het hele land beschikbaar en toegankelijk is. We blijven de ontwikkelingen volgen en spreken zorgverzekeraars aan waar nodig aan op hun verantwoordelijkheid om voldoende zorg voor kinderen met overgewicht te organiseren.
Onderzoeken naar zorgplicht
Dit onderzoek is onderdeel van een reeks onderzoeken van de NZa naar de wijze waarop zorgverzekeraars en zorgkantoren invulling geven aan hun zorgplicht. We beoordelen de proactieve invulling van de regierol van de zorgverzekeraars, specifiek in situaties van krapte in het zorgaanbod.