Toelichting op de beleidsregel Tijdelijke instandlating gevolgen experimenten

Experimenten die binnen de innovatiebeleidsregels van de NZa worden uitgevoerd, mogen maximaal drie jaar duren. Het is niet mogelijk een experiment daarna te verlengen. De NZa kan echter wel besluiten de gevolgen van het experiment geheel of gedeeltelijk in stand te laten zodat experimenten zorgvuldig kunnen worden beëindigd en/of over kunnen gaan naar reguliere bekostiging. De zorgaanbieder kan de levering van de innovatieve zorgprestatie of het nieuwe proces dan nog een beperkte tijd voortzetten. Dit kan maximaal tot het einde van het boekjaar volgend op het boekjaar waarin het experiment is geëindigd. Het experiment kan tijdens de instandlating niet worden uitgebreid. Dit betekent bijvoorbeeld dat er geen nieuwe zorgaanbieders of zorgverzekeraars kunnen aansluiten bij het experiment.

Voorwaarden
Om in aanmerking te komen voor instandlating van de gevolgen van een experiment moeten de experimenteerpartijen wel voldoen aan een aantal voorwaarden:

  • Partijen moeten uiterlijk 12 weken voor de afloop van het experiment een tweezijdig verzoek voor instandlating van de gevolgen indienen bij de NZa.
  • Partijen moeten tevens 12 weken voor de afloop van het experiment een tweezijdig verzoek indienen bij de NZa voor een (regulier) tarief of nieuwe zorgprestatie of voor overname van (onderdelen van) het experiment in de reguliere bekostiging.
  • Partijen moeten uiterlijk 12 weken voor de afloop van het experiment een evaluatie indienen bij de NZa. Daaruit moet blijken dat beide partijen het experiment als geslaagd beschouwen.
  • Als het experiment wordt bekostigd vanuit de AWBZ moet de instandlating passen binnen de voor dat jaar beschikbare financiële ruimte.

Verder moet er sprake zijn van een van de volgende situaties:

  • De NZa kan voor de afloop van het experiment niet beslissen over reguliere bekostiging van de nieuwe zorgprestatie of over overname van (onderdelen van) het experiment in de reguliere bekostiging, of de feitelijk invoering kan niet voor afloop van het experiment plaatsvinden.
  • De NZa is voornemens haar beleid te wijzigen waardoor de nieuwe zorgprestatie kan worden bekostigd op grond van het toekomstige beleid.


Meer informatie en aanvraag
Meer informatie staat in de beleidsregel 'Tijdelijke instandlating gevolgen experimenten' (AL/BR-0006).

U kunt de aanvraag voor tijdelijke instandlating sturen naar aanmeldeninnovatie@nza.nl